Most Used Categories

Poznejte rozdíly mezi jednotlivými druhy kolagenu
Novinky

Poznejte rozdíly mezi jednotlivými druhy kolagenu

Do obchodu

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina, která je hlavní složkou pojivové tkáně. To znamená, že je zodpovědný za pevnost, elasticitu a sílu kůže a vazů. Kolagen je také nezbytný pro udržení silných a zdravých kostí, vlasů a nehtů.

Rozdíly mezi jednotlivými druhy kolagenu

Existuje několik typů kolagenu, které se liší svou strukturou a funkcí. Nejčastěji se vyskytující typy kolagenu jsou typy I, II, III, V a X.

Typ I Kolagenu

Typ I kolagenu je nejhojnější typ kolagenu v lidském těle a je hlavní součástí kůže, kostí, vazů, svalů, cév, šlach a dalších tkání. Tento typ kolagenu pomáhá udržovat pevnost a elasticitu pokožky a je zodpovědný za pevnost kostí a vazů.

Typ II Kolagenu

Typ II kolagenu je druhý nejhojnější typ kolagenu v lidském těle. Je hlavní složkou chrupavky a je zodpovědný za elasticitu a pevnost chrupavky. Typ II kolagenu je také důležitý pro správnou funkci svalů a kloubů.

Typ III Kolagenu

Typ III kolagenu je třetí nejhojnější typ kolagenu v lidském těle. Tento typ kolagenu je hlavní složkou tkání, jako je krevní řečiště, žilní stěny, játra a ledviny. Typ III kolagenu je také nutný pro regeneraci tkání a pro správnou funkci cévního systému.

Typ V Kolagenu

Typ V kolagenu je nejméně hojný typ kolagenu v lidském těle. Tento typ kolagenu je hlavní složkou vlasů, nehtů, kůže a kostí. Typ V kolagenu je zodpovědný za pevnost a elasticitu vlasů, nehtů a kůže.

Typ X Kolagenu

Typ X kolagenu je nejvzácnější typ kolagenu v lidském těle. Tento typ kolagenu je hlavní složkou kostního nárazu a je zodpovědný za pevnost a elasticitu kostí.

Závěr

Kolagen je bílkovina, která je hlavní složkou pojivové tkáně. Existuje několik typů kolagenu, které se liší svou strukturou a funkcí. Nejčastěji se vyskytující typy kolagenu jsou typy I, II, III, V a X. Každý typ kolagenu má odlišnou funkci a je důležitý pro udržení zdraví a pohody.

Seznam:

  • Typ I Kolagenu: Hlavní složka kůže, kostí, vazů, svalů, cév, šlach a dalších tkání.
  • Typ II Kolagenu: Hlavní složka chrupavky.
  • Typ III Kolagenu: Hlavní složka tkání, jako je krevní řečiště, žilní stěny, játra a ledviny.
  • Typ V Kolagenu: Hlavní složka vlasů, nehtů, kůže a kostí.
  • Typ X Kolagenu: Hlavní složka kostního nárazu.

Do obchodu